Piškotki
LHRS se zavezuje, da bodo vsem uporabnikom omogočali dostopnost osrednjega spletnega mesta monitor.openscience.si v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletno mesto monitor.openscience.si.
Nastavitve dostopnosti
- Barvna slepota
- Obrnjene barve
- Povečava/pomanjšanje besedila
- Obrobe elementov
- Vodnik za branje
- Podčrtane povezave
- Izbrani jezik
Piškotki, nujni za delovanje spletišča
Nujni piškotki naredijo spletno stran uporabno, saj omogočajo osnovne funkcije. Spletna stran brez teh piškotkov ne deluje pravilno, zato jih ne morete izključiti.
Naziv | Vrsta | Trajanje | Opis |
---|
csrftoken | Obvezen | Do 180 dni | Piškotek omogoča zaščito pred ponarejanjem zahtev |
Piškotki, nujni za prijavljene uporabnike
Ti piškotki omogočajo osnovne funkcije upravljanja za prijavljene uporabnike. Prijavo v spletno mesto uporabnik opravi sam.
Naziv | Vrsta | Trajanje | Opis |
---|
sessionid | Obvezen | Seja | Identifikator uporabniške seje |
_shibsession_* | Obvezen | Seja | Piškotek omogoča vodenje seje na ponudniku storitve. |
csrftoken | Obvezen | Do 180 dni | Piškotek omogoča zaščito pred ponarejanjem zahtev |
lastusedidp_entityid | Obvezen | Seja | Identifikator zadnjega uporabljenega IdP pri prijavi |
lastusedidp_name | Obvezen | Seja | Ime zadnjega uporabljenega IdP pri prijavi |
Povratne in kontaktne informacije
Zaradi pogostih posodobitev vsebin lahko obiskovalci kljub našim prizadevanjem naletijo na težave z dostopnostjo.
Če naletite na težavo ali imate zahtevo po informacijah v dostopnejši obliki, nam pišite po navadni ali elektronski pošti.
Kaj vključiti v sporočilo:
- Opis težave z dostopnostjo
- Želeno obliko dostopnih informacij
- Vaše kontaktne podatke
V primeru napake se obrnite na vid.kranjec1@um.si ali eftimije.tomovski1@um.si .
APC (angl. Article Processing Charge)
Strošek objave znanstvenega članka, ki ga plača avtor, financer projekta ali inštitucija, na kateri je zaposlen avtor. Avtor ali njegova inštitucija pridobi materialne avtorske pravice na znanstvenem članku in ga nato objavi pod odprto licenco.
BPC (angl. Book Processing Charge)
Strošek objave znanstvene monografije, ki ga plača avtor, financer projekta ali inštitucija, na kateri je zaposlen avtor. Avtor ali inštitucija pridobi materialne avtorske pravice za znanstveno monografijo in jo nato objavi pod odprto licenco.
Ta izraz se uporablja za opis situacije, ko so publikacije prosto dostopne na spletu, vendar z nekaterimi omejitvami glede ponovne uporabe ali distribucije. Običajno so članki v bronastem odprtem dostopu brezplačno na voljo za branje in niso objavljeni pod odprto licenco. Primeri bronastega dostopa so naročniške revije, ki ponujajo brezplačen dostop do starejših člankov, hibridne revije, ki omogočajo avtorjem plačilo stroška objave članka (APC) za objavo članka z odprtim dostopom, medtem ko so drugi članki še vedno na voljo le naročnikom. Drug primer so repozitoriji, ki vsebujejo nekaj prosto dostopnih člankov, vendar ne vseh.
COBISS (kratica za Co-operative Online Bibliographic System & Services (slovensko Kooperativni online bibliografski sistem in servisi)
Kooperativni online bibliografski sistem in servisi): Je slovenski knjižnični informacijski sistem, ki ga je razvil
Institut informacijskih znanosti (IZUM). COBISS je organizacijski model povezovanja knjižnic v nacionalni knjižnični informacijski sistem z vzajemno katalogizacijo, vzajemno bibliografsko-katalogno bazo podatkov COBIB in lokalnimi bazami podatkov sodelujočih knjižnic, bazo podatkov o knjižnicah COLIB, normativno bazo podatkov CONOR ter s številnimi drugimi viri.
CPC ( angl. Chapter Processing Charges)
Strošek objave poglavja v znanstveni monografiji, ki ga plača avtor, financer projekta ali inštitucija, na kateri je zaposlen avtor. Avtor ali inštitucija pridobi materialne avtorske pravice za poglavje v znanstveni monografiji in ga nato objavi pod odprto licenco.
Je največja agencija za registracijo identifikatorjev digitalnih objektov
Mednarodne fundacije DOI . Večina založnikov znanstvenih publikacij uporablja identifikatorje DOI, ki jih dodeljuje Crossref.
Je mednarodna neprofitna organizacija, ki dodeljuje trajne identifikatorje DOI. Njen glavni cilj izboljšati citiranje podatkov. Člani Datacite so univerze, raziskovalne ustanove, knjižnice, arhivi, podatkovni centri, financerji raziskav in založniki. Datacite dodeljuje trajne identifikatorje DOI podatkovnim naborom, člankom, fizičnim objektom, večpredstavnim vsebinam (slikam, videom), programski opremi, delotoki in še množici drugih vrst digitalnih objektov.
Je posebna baza COBISS, ki hrani dodatne podatke o COBISS zapisih, ki niso del metapodatkovne sheme COMARC in s tem tudi ne sodijo v bazo COBIB. Tukaj gre za podatke o odprtem dostopu (OAD - Open Access Data), kot so licence, financiranje publikacij s strani projektov, stroške objave v odprtem dostopu in drugo.
Diamantni odprti dostop (angl. diamond open access)
Model znanstvenega založništva, po katerem revije in platforme ne zaračunajo stroškov niti avtorjem niti bralcem. Financiranje se založniki zagotovijo preko drugih virov (npr. institucij, donacij).
Digitalni objekt (angl. digital object)
Rezultat ustvarjalnega dela v digitalni obliki, npr. znanstveni članki, znanstvene monografije, podatki, programska oprema, delotoki, predstavitve, patenti, učna gradiva, umetniška in druga izvedena dela. Primera razvrščanja digitalnih objektov v skupine sta
tipologija COBISS in
COAR resource types vocabulary .
Spletna stran, ki ima objavljen seznam revij, ki objavljajo članke v odprtem dostopu.
DOI (Digital Object Identifier)
Je trajni digitalni identifikator katerega koli predmeta - fizičnega, digitalnega ali abstraktnega. DOI je zasnovan tako, da ga lahko uporabljajo tako ljudje kot stroji. Tudi če se digitalni objekt preseli iz ene fizične lokacije na drugo, ohrani isti DOI.
Obdobje začasne nedostopnosti digitalnega objekta, ki lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let. Nekateri založniki zahtevajo, da je lahko digitalni objekt odprto dostopen šele z zamikom, po preteku predpisanega obdobja embarga. Če raziskovalci izvajajo raziskave za industrijo, lahko njihovi industrijski partnerji zahtevajo, da so rezultati raziskav začasno nedostopni in se lahko objavijo po preteku obdobja začasne nedostopnosti.
Ta revija ponuja možnost objave člankov v odprtem dostopu poleg tradicionalnih naročniških člankov. Avtorji, ki se odločijo za odprti dostop, plačajo APC.
Je slovenski javni zavod s sedežem v Mariboru. Ob upravljanju sistema COBISS in virtualne knjižnice Slovenije (COBISS+) je IZUM vzpostavil in aktivno upravlja tudi Informacijski sistem o raziskovalni dejavnosti Slovenije (SICRIS).
Cilj agencije je znanstveni skupnosti zagotoviti instrumente, ki omogočajo stabilno financiranje znanstvene odličnosti. Ambiciozna mednarodna prisotnost znanstvenikov naj bi se odražala v vodilnih publikacijah, ki temeljijo na dejavnostih, ki jih financira agencija, in sodelovanju raziskovalcev v uglednih evropskih in drugih mednarodnih projektih. Agencija sledi politikam odprte znanosti, znanstvene integritete in raznolikosti spolov ter deluje v skladu z nacionalno raziskovalno in inovacijsko strategijo.
Določa pogoje uporabe avtorsko zaščitenega dela. Definira, kaj lahko in česa ne smemo početi z delom (kopirati, spreminjati, distribuirati, prodajati).
Je inštitucija, ki zagotavlja spodbudno okolje za odličnost visokega šolstva, znanstvenoraziskovalnega dela in prenosa znanja v družbo. Ministrstvo je odgovorno za izvajanje
Akcijskega načrta za odprto znanost, katerega del je tudi aktivnost za vzpostavitev Slovenskega monitorja odprte znanosti.
Sestavljajo jo repozitoriji slovenskih univerz (repozitorij Univerze v Ljubljani, Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru, repozitorij Univerze na Primorskem in repozitorij Univerze v Novi Gorici), repozitorij za raziskovalne organizacije (DIRROS), repozitorij za samostojne akademske inštitucije, ki niso del zgoraj omenjenih univerz (REVIS), in nacionalni portal, ki združuje vsebine iz repozitorijev in drugih slovenskih arhivov (Digitalna knjižnica Slovenije (dLib.si), VideoLectures.NET, Digitalna knjižnica Ministrstva za obrambo (DKMORS), Arhiv družboslovnih podatkov (ADP), CLARIN.si in repozitoriji slovenskih založnikov revij in monografij z odprtim dostopom). REVIS hrani tudi digitalne objekte Nove Univerze, Univerze v Novem mestu in Univerze Alma Mater Europea.
Predstavlja enotno nacionalno spletno točko za objavo odprtih podatkov za celotni javni sektor.
Odprti dostop (angl. open access)
To je brezplačni dostop do celotne vsebine digitalnih objektov na svetovnem spletu na založnikovi spletni strani ali v repozitoriju, pri čemer so avtorske pravice urejene v skladu z izbrano odprto licenco.
Odprto dostopna publikacija
Je recenzirana, ima odprto licenco in je publicirana kot avtorjeva ali založnikova različica publikacije.
To je posebna vrsta licence, ki omogoča široko uporabo in distribucijo avtorskega dela. Običajno dovoljuje kopiranje, distribucijo, prilagajanje in ponovno uporabo dela, pogosto pod določenimi pogoji (npr. navedba avtorja).
Omejeni dostop ( angl. restricted access)
Dostop do digitalnih objektov, ki je uporabnikom na voljo pod pogoji, določenimi z licencami, avtorskimi pravicami in drugimi omejitvami. Vzrok je omejevalna licenca lastnika digitalnega objekta ali zakonske omejitve (npr. pri obdelavi biomedicinskih podatkov, varstvo industrijske lastnine, obdelava tajnih podatkov…).
Je brezplačen in odprt vir, ki združuje in povezuje na stotine milijonov metapodatkovnih zapisov iz več kot 100 tisoč podatkovnih virov, ki jim raziskovalci zaupajo. Je največji na svetu in je verodostojen vir za Evropski oblak odprte znanosti (EOSC).
Je bibliografski katalog znanstvenih člankov, avtorjev in institucij, dostopnih v odprtem dostopu.
To je obvezna klasifikacija za statistiko znanstvenih in tehničnih področij, ki jo objavlja OECD.
To je predhodna različica znanstvenega članka (rokopis – angl. draft), ki še ni bila strokovno pregledana (recenzirana) ali formalno objavljena v reviji. Običajno je na voljo na strežnikih, ki omogočajo predobjave.
Postprint ( angl. accepted manuscript ali accepted version)
To je avtorjeva različica recenzirane publikacije, ki se po formatu lahko nekoliko razlikuje od založnikove različice. Običajno vključuje informacije o avtorskih pravicah založnika.
Prosti dostop (angl. free access)
Dostop do celotne vsebine digitalnih objektov, pri čemer so avtorske pravice varovane na enak način kot v naročniških publikacijah, branje je torej omogočeno brezplačno, nadaljnja uporaba, dodelava in razširjanje pa so prepovedani.
Prosto dostopna publikacija
To je publikacija, ki nima definirane licence ali ni recenzirana in je iz spleta možno naložiti njeno vsebino. V to skupino publikacij štejemo tudi preprinte.
Recenzija (angl. peer review)
To je proces, pri katerem strokovnjaki iz določenega znanstvenega področja ocenjujejo znanstveno publikacijo pred objavo. Ocenjujejo kakovost raziskave, metodologijo, rezultate in zaključke.
To je publikacija, ki je pred objavo prestala strokovno presojo (recenzijo) neodvisnih strokovnjakov iz določenega znanstvenega področja. Ta proces zagotavlja, da so predstavljeni rezultati raziskav visoke kakovosti, metodološko zanesljivi in da prispevajo k obstoječem znanju na tem znanstvenem področju.
SICRIS (Slovenian Current Research Information System -
Informacijski sistem o raziskovalni dejavnosti v Sloveniji, ki je namenjen javnemu spletnemu prikazu podatkov iz zbirke oziroma evidence izvajalcev raziskovalne in razvojne dejavnosti, ki jo vodi Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), ter podatkov o raziskovalnih projektih in raziskovalnih programih, ki jih financira ARIS iz sredstev državnega proračuna. Evidenca izvajalcev raziskovalne in razvojne dejavnosti vsebuje podatke o raziskovalnih organizacijah, o raziskovalnih skupinah in o raziskovalcih oziroma o raziskovalnem kadru. Informacijski sistem vzdržujeta Institut informacijskih znanosti in ARIS.
Klasifikacija vrst digitalnih objektov in drugih del, ki jih knjižničarji zavajajo v COBISS. ARIS v informacijskem sistemu SICRIS uporablja v COBISSu zavedene bibliografske enote za ovrednotenje uspešnosti slovenskih raziskovalcev, raziskovalnih projektov, raziskovalnih skupin in raziskovalnih organizacij.
To je dolgotrajna referenca, ki trajno nedvoumno označuje digitalni objekt ter omogoča enoznančno prepoznavo. Običajno ima dve sestavini: edinstven identifikator in storitev, ki omogoča iskanje vira skozi čas, tudi če se njegova lokacija spremeni.
Založnikova različica publikacije (sinonim objavljena publikacija, angl. version of record ali publisher's version)
Različica zapisa publikacije v obliki, ki jo je objavil založnik na svoji založniški platformi. Terminologija se uporablja v najrazličnejših pisnih medijih (npr. knjige, revije, monografije).
Digitalni objekti so dostopni samo njihovim lastnikom in naročnikom, ki so založnikom plačali za dostop in njihovo uporabo pod licenco, ki so jo predpisali. Ena vrsta zaprtega dostopa je tudi omejeni dostop.
Zeleni odprti dostop ( angl. green open access)
Dostop do prosto dostopnih ali odprto dostopnih rokopisov znanstvenih publikacij, ki so shranjeni v repozitorijih ali na spletnih straneh avtorjev. Nekateri založniki zahtevajo, da se lahko odprti dostop omogoči šele z zamikom, po preteku predpisanega obdobja embarga. Metapodatki različic znanstvenih publikacij, ki so arhivirane v repozitorijih, vendar s časovnim zamikom do javne objave, morajo biti javno dostopni. Prav tako morajo metapodatki vsebovati povezavo do javno objavljene različice znanstvene publikacije na spletni strani založnika. Nekateri založniki dovolijo samo objavo preprinta ali avtorjeve različice članka, ne dovolijo pa objave založnikove različice.
Zlati odprti dostop ( angl. gold open access)
Odprti dostop, pri katerem morajo avtorji plačati stroške odprte objave publikacije (APC, BPC ali CPC).